Rezumat video Ucraina - Suedia 2-1 - Euro 2012

luni, 11 iunie 2012 |

Ucraina a reusit o victorie mare, scor 2-1, dupa o dubla a lui Andrei Sevcenko, in fata Suediei, care i-a asigurat primele 3 puncte la Euro 2012.

Atat Ucraina cat si Suedia s-au jucat cu ocaziile, suedezii avînd chiar şi o bară prin Ibrahimovici. Zlatan nu s-a lăsat bătut, iar în minutul 52 a reuşit să-l învingă pe Pyatov, deviînd din apropiere o minge trimisă de Kallstrom în faţa porţii.

Bucuria nordicilor a durat însă numai trei minute, pentru că Sevcenko a lovit imediat. Fostul star al lui Milan a reluat cu capul în plasă o centrare venită de la Gusev. Tot Şeva avea să închidă şi tabela în minutul 62, scăpînd de marcajul lui Ibrahimovici la o lovitură de colţ.

Echipele de start:

Ucraina: Pyatov - Gusev, Mikhalik, Khacheridi, Selin - Yarmolenko, Tymoshchuk, Konoplyanka -  Nazarenko -  Voronin, Shevchenko
Rezerve: Koval, Goryainov, Kucher, Shevchuk, Rakitskiy, Butko, Garmash, Aliyev, Rotan, Milevskiy, Seleznyov, Devic
Selectioner: Oleg Blohin.

Suedia: Isaksson - Lustig, Mellberg, Granqvist, M. Olsson - Elm, Kallstrom - Larsson, Ibrahimovic, Toivonen - Rosenberg
Rezerve: Wiland, P. Hansson, J. Olsson, Antonsson, Safari, Svensson, Wernbloom, Holmen, Bajrami, Wilhelmsson, Elmander, Hysen
Selectioner: Erik Hamren